> Parkety podľa umiestnenia

Vnútorné a vonkajšie podlahy

Parkety podľa umiestenia väčšinou delíme na:

Interiérové:

 
  • obývačky
  • spálne
  • kuchyňe
  • kúpeľne
  • haly
  • telocvične
  • reštaurácie
 

Exteriérové podlahy:

 
  • Terasy
  • Logie
  • Balkóny
 

Exteriérové podlahy majú využitie hlavne na balkónoch, terasách, okolo bazénov, v priestoroch pergol, ale aj ako dekoratívne prvky na záhradách v podobe rôznych mostíkov, odpočívadiel alebo schodov. Oblúbené sú aj preto, že pre ľudské oko je príjemnejší pohľad na teplé príjemné na dotyk, prírodné materiály než pocitovanie chladného betónu.

 

Aj keď sa jedná o vonkajšie priestory ako sú napr. podlahy na terasy alebo balkón a drevo je vystavované klimatickým podmienkam, je jasné, že je dávaný veľmi vysoký dôraz na odolnosť a trvanlivosť dreva v tomto prostredí. Ďalšie požiadavky a pomerne dosť dôležité, sú napríklad údržba, dizajn alebo odolnosť proti drevokazným hubám či hmyzu. Ak zhrnieme hore spomínané atribúty, dostávame sa do bodu, že nie každá drevina je vhodná pre vonkajšie použitie.


Z čoho sa teda dá urobiť vonkajšia podlaha na terasu?

 

Vo vonkajšom prostredí by malo byť použité hlavne drevo, s vysokou hustotou, to znamená 700 až 1150 kg na m2. Napr. taká hustota duba sa pohybuje medzi 620 až 670 kg na m2. Takéto vlastnosti prírodného materiálu zaručujú, že drevo nie je nasávajúce, dlhodobo odoláva poveternostným vplyvom, dažďu, snehu, silnému slnečnému žiareniu, aj mrazu a tým pádom je ideálnym riešením aj napr. ako podlaha do garáže.

 

Preto môžeme povedať, že najlepší materiál k tomuto účelu sú hlavne tropické dreviny. Tie totižto majú aj väčšiu tvarovú stálosť, čo znamená, že ostanú tvarom rovnaké aj po dhlšej dobe. V porovnaní s európskymi drevinami v podstate menia menej objem, sú menej náchylné na zmeny vzdušnej vlhkosti akú su bobtnanie alebo zosychanie. Menšou “nevýhodou” môže byť nižšia farebná stálosť tmavých tropických drevín. Stáva sa, že vplyvom oxidácie a UV žiarenia postupne takéto drevo mení svoju farbu smerom k tzv. holubej šedi. Čo je ale zvláštnym javom,  tento odtieň býva často žiadaný architektami a tažko sa dosahuje u iných drevín.

 

Je tým pádom ale jasné, že keď už aj v dnešnej dobe vieme vyrobiť vhodné exteriérové podlahy, v prípade interiérových ich stálosť bude oveľa lepšia, pretože vo väčšine prípadov nebývajú vystavené až takým extrémnym podmienkam. Čiže nie je problém mať krásne prírodné podlahy aj do kuchyne. V podstate či už sa rozhodneme pre podlahy do bytu, výber drevín a roznorodých tvarov je naozaj široký, stačí si len podrobne presjť cenník podlahových krytín resp parkiet a vybrať si tu pravú.


Parkety pre podlahové kúrenie >>