> Parkety pre podlahové kúrenie

Podlahy na podlahové kúrenie

Ak máte alebo sa chystáte na podlahové vykurovaniea hľadáte vhondé parkety, odborníci sa jednoznačne zhodujú, že čím menší je tepelný odpor nášľapnej vrstvy podlahy, teda čím horšie izoluje, tým to bude lepšie. Toto znamená, že by ste jednoznačne nemali siahať po hrubých kobercoch – aj keď kombinácia niektorých typov kobercov s podlahovým kúrením (teplovodným) sa nevylučuje a môže byť celkom v zhode.

 

Skladba podlahy môže mať aj atraktívne linoleum (tzv. marmoleum), ktoré sa ako zabudnutá prírodná krytina opäť vracia na trh. U linolea je ale potrebný dokonale rovný podklad, v prípade podlahového vykurovania si treba vybrať takú nivelačnú hmotu, ktorá vplyvom vyšších teplôt potom nepopraská.

 

Podlahové kúrenie sa často kombinuje aj s rôznymi druhmi parkiet, ale len v prípade ak je ako vykurovacie médium voda. Pri odporovom (elektrickom) podlahovom vykurovaní parkety ale nie sú vhodným riešením. V interiéroch s podlahovým vykurovaním možno uložiť tiež laminátové parkety, niektorí odborníci nevidia problém ani v drevených parketách, ale ich hrúbka by mala byť max. 1 cm. Je to preto, že pri používaní podlahového kúrenia je vlhkosť vzduchu pri povrchu podlahy veľmi nízka (20 – 25 %), odporúčame pre tieto prípady len podlahy s priamou lamináciou (tzv. melamínové podlahy).

 

Parkety s čisto laminátovým povrchom by sa mohli zdeformovať. Aby nenastali takéto problémy, treba pri drevených aj laminátových parketových podlahách presne dodržať podmienky montáže:

 

Betón by nemal mať menej ako 80 dní, ukladanie parkiet na čerstvý alebo vlhký betón je nepoužitelné. Na betónovom podklade sa musí vždy položiť fólia, ktorá bráni prestupu vlhkosti. Ak sú parkety položené na podklade s podlahovým kúrením, je veľmi dôležité zabezpečiť v miestnosti vhodné klimatické podmienky – teplota vzduchu by mala byť približne 18 ºC a relatívna vlhkosť 40 – 70 %. Ak by ste tieto paramatre nedodržali, môžu sa jednotlivé podlahové dielce zdeformovať, čo by asi nebolo potešujúce.

 

Čo je dôležité pre podľahové kúrenie:

 
  1. treba dodržať prísne technologický postup
  2. aké parkety sa môžu použiť: od 7mm-10mm v niektorých prípadoch 14mm
 

Typy parkiet:

 
  • lam parkety 10mm
  • mozaikové parkety 7mm
  • intarzované parkety 10mmh
  • hotové veľkoplošné parkety hrúbka 10-14 mm
 

Druhy dreva, ktoré sa používajú:

 
dub, buk, agát, jaseň, čerešňa, orech, exotické drevo (hrúbka 10mm)

 

Pokladanie a montáž parkiet >>