> Udržiavanie parkiet

Ochrana a údržba parkiet

Ak chcete mať vaše parkety pekné veľa rokov tak sa vyhýbajte týmto dvom nepriateľom parkiet: voda a piesok. Odporúčame používať rohože napr. pri vchodoch. Taktiež nohy stoličiek, stolov a ostatného nábytku, ktorý môže poškodiť podlahy, by mali byť vybavené filcovými podložkami. A tam kde používate často stoličky na kolieskach, odporúčame použiť tzv. “roll-stop” ochrannú podložku. Dá sa kúpiť v ikei.

 

Keď sa inštalujú parkety, maly by byť podlaha chránená ochranným povlakom pre podlahy. Existujú aj špeciálne handričky na utieranie parkiet, ktoré sú napustené roztokom vhodným len na parkety. Pravidelné čistenie a starostlivosť o parkety bude udržiavať vaše podlahy krásne po dlhú dobu. Vždy však konzultujte spôsoby údržby parkiet u predajcu daných parkiet. 

 

Po dvoch týždňoch po nalakovaní podlahy, parkety používame opatrne...

Nábytok premiestňujeme najskôr po 8 dňoch (určite ho neťahajte po parketách), podlahové krytiny kladieme na parkety až po uplynutí jedného mesiaca. Je to dôležité z hľadiska toho, že lak nanesený na parkety musí "sadnúť" a vytvrdnúť.

 

Ďalšia rada znie: Počas prvého mesiaca po montáži parkiet neodporúčame čistenie vodou ani inými čistiacimi prostriedkami a taktiež neodporúčame chodiť po nalakovanej podlahe v topánkach s vysokými opätkami ( mohla by sa poškrabať ). Podlahu čistíme prvý krát až po štyroch týždňoch. Parkety sa vždy snažíme vysávať vysávačom (nástavec na čistenie na spodnej strane si nastavte jemný) alebo môžeme použiť jemnú mäkkú látku vhodnú na podlahy.

 

Ak sa vyskutnú škvrny na nalakovanom povrchu, tak ich odstránime vlhkou látkou, prípadne podlahu umývame jemnými čistiacimi prostriedkami, ktoré sa používajú v domácnostiach. Nalakovanú podlahu by ste nemali trvalo natrvalo vystavovať vlhkosti a vode, pretože to má nepriaznivý vplyv na jej drevo. Určite neodporúčame šúchanie podlahy hrubými kefami alebo silnými čistiacimi prostriedkami (poškodili by ste tak lak, vlhkosť a prach by veľmi ľahko potom prenikli do dreva).

 

Udržiavanie primeraných klimatických pomerov

Vhodné klimatické pomery sú od 40 % - do 60 %  - relatívna vlhkosť vzduchu, parkety pri nej budú také ako pri montáži, ale ak máte výrazne odlišné pomery vlhkosti môžu sa objaviť nerovnomerné a široké škáry. Správne klimatické podmienky môžeme dosiahnuť použitím vhodných zvlhčovačov vzduchu.

 

Údržba podlahy v prípade podlahového kúrenia

Pri podlahovom kúrení je veľmi podstatné, aké parkety boli použité a či používatelia dodržiavali návod osoby, ktorý im dodala osoba kladúca parkety a ktorý sa týkal postupného zvyšovaní teploty v danej miestnosti. Musíme zdôrazniť, že napriek dodržaniu všetkých návodov nie je možné zabrániť vzniku malinkých škár, pretože drevo je živý a prírodný materiál, ktorý nikdy nemôžeme absolútne kontrolovať, čiže chcieť aby robilo presne to čo od neho chceme.

 

Takže na záver by sme radi povedali, že vhodným výberom čistiacich prostriedkov na jednotlivé parkety a dodržiavaním hore uvedených rád budu vaše parkety nielen pekné ale aj Vám dlhšie vydržia.

 

 

Cenník parketárskych služieb >>